Spójrz na świat z góry
Polsko-czeskie pogranicze obfituje w punkty widokowe i wieże, zlokalizowane na górskich szczytach – wycieczka na któryś z nich to sprawdzony pomysł na trochę ruchu i bajeczne widoki. Poniżej znajdziesz spis okolicznych wież widokowych i kilka wskazówek, które ułatwią Ci planowanie.
Wielka Desztna
To zdecydowanie jedna z przyjemniejszych tras w okolicy – piesza wycieczka na Wielką Desztną, będącą najwyższym szczytem Gór Orlickich (1115 m n.p.m.). Wierzchołek zwieńczono niepowtarzalną wieżą widokową, uhonorowaną w Czechach nagrodą za budowlę roku.
Szutrową drogą na wysokości kościoła w Lasówce udajemy się przez most na Dzikiej Orlicy na stronę czeską. Dalej kamienistą i asfaltową drogą idziemy prosto ok. 500 m, aby kawałek za stokiem Bedřichovka znaleźć początek leśnej trasy oznaczonej niebieskim szlakiem (charakterystyczny punkt: źródełko z kranikiem). Leśna droga zaprowadzi nas na sam szczyt, na ostatnim odcinku ze szlaku niebieskiego skręcamy w czerwony.
Warto w tym miejscu polecić schowany nieco na trasie naturalny punkt widokowy, z którego roztacza się bajeczna panorama Lasówki – zlokalizowany jest przy trzecim zakręcie, licząc od wejścia do lasu, na granicy świerkowego i liściastego drzewostanu. Ponieważ nie jest oznaczony, łatwo go przeoczyć.
Cała wycieczka z Lasówki na wieżę na Wielkiej Desztnej i z powrotem zajmuje ok. 3 h. Alternatywnie można podjechać na czeski parking przy trasie na szczyt (poniżej schroniska Masarykova Chata) i pójść czerwonym szlakiem – skrócimy w ten sposób wędrówkę o ok. 1 h.
Zimą natomiast wokół Wielkiej i Małej Desztnej ratrakowana jest przepiękna trasa biegówkowa, łącząca się z innymi szlakami. Przy wystarczającej grubości pokrywy śniegowej przygotowywany jest także łącznik od stoku Bedřichovka.
Orlica
Kolejny szczyt i wieża widokowa, które zdobyć można pieszo, bezpośrednio z Lasówki. Wycieczkę rozpoczynamy od szutrowej drogi poniżej kościoła, mostem na Dzikiej Orlicy przekraczamy granicę i na skrzyżowaniu przed stokiem Bedřichovka skręcamy w prawo w żółty szlak. Malownicza śródpolna droga zaprowadzi nas na skraj lasu, gdzie żółty szlak będzie skręcał w lewo, przez strumyk – my natomiast kontynuujemy trasę prosto, leśną drogą, która zaprowadzi nas do drogi 389, kilkaset metrów przed Zieleńcem. Pokonujemy całą miejscowość i przy Kamieniu Rübartscha skręcamy w lewo, w zielony szlak na Orlicę.
Gdy już nasycimy oczy górską panoramą rozciągającą się z wieży na Orlicy i wypatrzymy Lasówkę, kontynuujemy wycieczkę czerwonym szlakiem, nad wyciągami, do schroniska Masarykova Chata na szczycie Šerlicha, następnie niebieskim szlakiem schodzimy na początek Zieleńca i wracamy tą samą trasą, którą dotarliśmy z Lasówki. To propozycja dla nieco bardziej ambitnych piechurów, bowiem trasa ma ok. 25 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 7 h.
Alternatywnie zostawiamy auto na dużym parkingu przy Nartoramie i robimy pętlę wokół Zieleńca: Kamień Rübartscha – zielony szlak – Orlica – czerwony szlak – Masarykova Chata – niebieski szlak – parking. W tej wersji wycieczka ma ok. 11 km i zajmie nam ok. 3 h. W wersji minimum: zostawiamy auto na którymś z parkingów na końcu Zieleńca, zielonym szlakiem udajemy się na Orlicę i tą samą drogą wracamy (łącznie 4 km, nieco ponad godzinę).
Jagodna
Jeszcze jedna propozycja dla zapalonych piechurów – wycieczka piesza z Lasówki do Spalonej, na wieżę widokową na Jagodnej, będącej najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich (977 m n.p.m.).
Rozpoczynamy przy Rozdrożu nad Lasówką (powyżej kościoła) i czerwonym szlakiem prowadzącym przez las udajemy do Spalonej i schroniska PTTK Jagodna. Stamtąd robimy pętle na Jagodną i wracamy tą samą trasą do Lasówki. W tej wersji wycieczka zajmuje ok. 8 h i ma prawie 30 km.
Alternatywnie zostawiamy auto na parkingu przy schronisku i udajemy się na Jagodną – niebieski szlak na wieżę i z powrotem to ok. 2 h w obie strony, natomiast jeśli wybierzemy czarny szlak biegówkowy z powrotem niebieskim szlakiem zrobimy pętlę długości ok. 12 km i zajmie nam to 3 h.
W obu wariantach punktem obowiązkowym jest wizyta w schronisku i skosztowanie dań tamtejszej kuchni.
Czerniec
Ten drugi co do wielkości szczyt Gór Bystrzyckich (841 m n.p.m.) również może pochwalić się piękną drewnianą wieżą widokową, a wycieczka na nią jest równie przyjemna, co niewymagająca. Auto parkujemy w Gniewoszowie, przy żółtym szlaku, skąd wytyczona na wieżę trasa zajmie nam ok. 45 min, co razem z drogą powrotną oznacza wycieczkę poniżej 2 h, bez większych podejść. Rozległa panorama okolicy, zwłaszcza w porze jesiennej, to prawdziwa uczta dla oczu.
Śnieżnik
Ta okazała wieża widokowa i równocześnie najwyższy szczyt w okolicy (1425 m n.p.m.) to obowiązkowy punkt pobytu w Lasówce. Wycieczkę rozpoczynamy w Międzygórzu, najwygodniej będzie zaparkować na Parkingu Pod Skocznią, skąd czerwonym szlakiem udajemy się do Schroniska PTTK „Pod Śnieżnikiem” (4 km). Stąd jeszcze ok. 30 min zajmie nam droga na szczyt i znajdującą się tam wieżę. Cała trasa to ok. 11 km i w zależności od tempa i czasu poświęconego na podziwianie okolicy z tarasu na wieży zajmie nam niecałe 5 h.
Trójmorski Wierch
Nazwa szczytu nawiązuje do zbiegu zlewiska 3 mórz: Bałtyku, Północnego i Czarnego, które zasilają tutejsze rzeki, stanowiąc o wyjątkowości tego miejsca. Na trasie mamy zresztą możliwość zobaczenia na własne oczy niepozornego dość źródła Nysy Kłodzkiej. Drewniana konstrukcja wieży ma 25 m, a wycieczka na szczyt wysokości 1145 m n.p.m. nie powinna przysporzyć większych trudności. Wyprawę zaczynamy w Jodłowie, oddalonym od Lasówki 40 km, a dokładnie na parkingu przy Rozdrożu pod Kamiennym Garbem, skąd udajemy się czerwonym szlakiem na Trójmorski Wierch. Z wieży doskonale widać Śnieżnik z kolejną wieżą widokową, czeską Ścieżkę w Obłokach oraz piękną panoramę Kotliny Kłodzkiej. Droga powrotna wiedzie przez Przełęcz Puchacza i dalej żółtym, a później niebieskim szlakiem docieramy do parkingu. Całość zajmie niecałe 4 h, w czasie których pokonamy dystans ok. 11 km.
Kłodzka Góra
Usytuowana niedaleko Kłodzka (kierunek Złoty Stok) wieża o stalowej konstrukcji ma 35 m i podziwiać można z niej zarówno Góry Orlickie, jak i Bardzkie czy Masyw Śnieżnika. Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Kłodzkiej, gdzie zaraz przy zjeździe z drogi asfaltowej usytuowany jest parking. Ile idzie się na Kłodzką Górę? Dystans 3 km zajmie nam przeszło godzinę, a cała wycieczka razem z wejściem na wieżę widokową i powrotem nieco ponad 2 h.
Olešnice
Kolejna wieża widokowa należąca do Czesko-Polskiego Szlaku Grzbietowego, a usytuowana niedaleko czeskiej miejscowości Olesznice (Olešnice v Orlických horách), na Kopcu Feista (Feistův kopec). W wersji minimum zostawiamy auto na rynku w Olesznicach i udajemy się na wieżę widokową, co zajmie nam mniej czasu (20 min) niż dojazd autem z Lasówki (35 min/26 km). Polecamy zatem nieco inną wersję: zostawienie auta na leśnych parkingu przy polsko-czeskiej granicy (Čihalka, ok. 1 km za Zieleńcem) i udanie się pieszo żółtym szlakiem, skąd na wieżę w Olesznicach jest nieco ponad 5 km. Powrót tą samą leśną drogą obok schroniska Čihalka. Alternatywnie możemy ruszyć zielonym szlakiem od Kamienia Rübartscha w Zieleńcu, i kontynuować wycieczkę z Orlicy do Olesznic czerwonym szlakiem – ta opcja razem z wejściem na wieżę widokową i drogą powrotną to niecałe 16 km i ok. 4,5 h.
Anensky Verch
Spokojny spacerek czeka na tych turystów, którzy wybiorą się na wieżę widokową na Szczycie Anny. W tym celu należy udać się w kierunku miejscowości Říčky i zostawić auto na płatnym parkingu Mezivrší (Parkoviště Mezivrší, ok. 6 km przed Říčkami, a 12 km od Lasówki). Czerwony szlak wiodący płaską leśną drogą zaprowadzi nas pod samą wieżę widokową – całą wycieczka razem z powrotem tą samą trasą to 4 km i niecała godzina.
Nový Hrádek
Oddalona zaledwie 36 km od Lasówki wieża widokowa na szczycie Šibeník należy z pewnością do najbardziej wyjątkowych – w konstrukcji wykorzystano bowiem słup dawnej elektrowni wiatrowej. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 30 m i podziwiać można z niej panoramę Gór Orlickich i jezioro Rozkoš.
Do miejscowości Nový Hrádek dojedziemy zarówno od strony Lewina Klodzkiego, jak i Destne/Sedlonov.