Zakochaj się w naturze
To bezsprzecznie największy atut Lasówki – połączenie falujących łąk Doliny Dzikiej Orlicy ze świerkowo-bukowymi lasami Gór Orlickich tworzy kompozycję jedyną w swoim rodzaju. Wszystko to oplecione szemrzącymi górskimi strumykami i zwieńczone Naturą 2000. Ta zachwycająca natura kryje w sobie wiele sekretów, które poznać mogą jedynie bardziej uważni turyści. Poniżej znajdziesz kilka naszych podpowiedzi, reszta zależy od Ciebie.
Pół atlasu roślin chronionych i rzadko spotykanych
Ekstensywnie użytkowane łąki, nieobciążone wypasami, produkcją rolną i intensywnym nawożeniem odwdzięczają się całą paletą różnorodnej roślinności, spośród której mnóstwo gatunków objęte jest ścisłą ochroną.
I tak nasza królowa to róża kłodzka, czyli chroniony pełnik europejski, będący od lat symbolem ziemi kłodzkiej. Ponieważ należy do rodziny jaskrowatych, przypomina swojego popularnego kuzyna. Jego pełne kwiaty o intensywnie żółtym zabarwieniu pojawiają się w drugiej połowie maja i na początku czerwca, lubi podmokłe, bagienne stanowiska, których nadal sporo w Lasówce.
Ścisłą lub częściową ochroną gatunkową objęte są również występujące w Polsce storczyki, do których należy spotykana w Lasówce kukułka szerokolistna.
Z innych rzadkich okazów pod ochroną, w Lasówce lub najbliższej okolicy spotkać można też takie rośliny jak: rosiczka okrągłolistna, dziewięćsił bezłodygowy, goryczuszka czeska, zimowit jesienny, wawrzynek wilczełyko.
Bajkowy wręcz efekt tworzą łany kwitnącej wełnianki. Chociaż roślina nie jest objęta ochroną gatunkową, jest dość rzadko spotykana, ponieważ występuje na terenach torfowisk, których areał – także w Lasówce – szybko się zmniejsza, m.in. z powodu osuszania coraz większych terenów pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli w połowie maja napotkasz widok przywodzący na myśl pole bawełny, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to kwitnąca wełnianka. Oprócz Lasówki występuje też m.in. na terenie Torfowiska Pod Zieleńcem.
Przypominamy: nie zrywaj i nie wykopuj roślin chronionych! Jest niewielka szansa, że taki okaz przyjmie się w nowym miejscu, w niedopasowanych do swoich wymagań warunkach. Wiele gatunków i odmian możesz kupić w szkółkach ogrodniczych, gdzie zostały wyhodowane specjalnie na potrzeby przydomowych ogrodów, a prawdopodobieństwo, że taka roślina będzie cieszyć Cię długie lata jest zdecydowanie większe.
Oprócz flory także fauna
Zachwycający świat roślin to tylko połowa bogactwa, jakim można cieszyć oczy w tej części Sudetów. Jeśli będziesz mieć szczęście, może spotkasz kolejny symbol naszych ziem – muflona, zwanego czasem leśną owcą. Do tego oczywiście pozostali mieszkańcy lasów jak jelenie, sarny, zające i dziki.
Wśród ptaków koniecznie wymienić należy kilka rzadkości, objętych ścisłą ochroną gatunkową: bekas kszyk, derkacz, bocian czarny, pustułka, kania ruda i żurawie. Wszystkie można wypatrzyć lub usłyszeć w Lasówce, nad łąkami wzdłuż Dzikiej Orlicy. Do najbardziej charakterystycznych, ale i zachwycających z pewnością należy donośny klangor pary żurawi o poranku, „kreks, kreks” derkacza czy wibrujące odgłosy lotek zalecającego się bekasa.